fbpx

Zdjęcie po wrzuceniu do internetu robi się szare?

0
Share

Cześć, jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się wrzucać zrobione przez siebie zdjęcia do internetu być może spotkałeś się z ich “szarzeniem”. Zdjęcie po wrzuceniu do internetu robi się szare? Zdjęcia na komputerze czy photoshopie wyglądają inaczej niżeli te wrzucone do social mediów. Taki problem miałem przez wiele tygodni zanim zrozumiałem o co dokładnie chodzi. Początkowo obwiniałem o to program do obsługi social media – niesłusznie.

Dlaczego zdjęcia wrzucone do sieci robią się szare?

Powodem jest profil kolorów, w którym są zapisane. Zależnie od medium innych parametrów i użytych narzędzi te różnice mogą być widocznie bardziej lub mniej, ale jeśli widzisz swoje zdjęcie na komputerze, a potem w sieci to zawsze znajdziesz różnice. 

Jaki profil kolorów zdjęć jest dedykowany do social media?

Istnieje jeden bardzo pasujący na potrzeby internetu profil kolorów jest to sRGB. Nie jest to domyślny format, w którym robią zdjęcia aparaty. Można by się zacząć zastanawiać czy nie powinien być – skoro właśnie tam coraz więcej zdjęć ląduje. Profili kolorów jest tyle ile… aparatów, programów i zapotrzebowań (np. drukarek wielkoformatowych itp.). Jedną trzecią listy załączam dla świadomości na co możesz trafić.

Zdjęcie po wrzuceniu do internetu robi się szare

Oczywiście istnieją bardziej podstawowe jak RGB / CMYK – są najbardziej uniwersalne, ale zapis w nich do internetu wcale nie gwarantuje, że będą dobrze wyglądały na Twojej stronie czy stronie Twojego klienta. Szczególnie czuły na brak odpowiedniego formatu wydaje się być Facebook i Instagram (czyli tak naprawdę dalej po prostu Facebook).

Jak zmienić tryb zdjęcia na sRGB w lightroom? 

Lightroom oferuje długą listę optymalizujących pracę fotografa funkcji. Jedną z nich jest masowe przypisywanie pewnych parametrów do zdjęć. Dzieje się to na wielu poziomach, niemniej jednak – to co nas interesuje w tym przypadku to etap exportu zdjęć. O dokładnie tu:

Zdjęcie po wrzuceniu do internetu robi się szare

Po naciśnięciu przycisku export dostajemy menu, które zawiera taką część:

Zdjęcie po wrzuceniu do internetu robi się szare


i jak się już domyślasz to właśnie tu wskażesz “color space” dla nawet kilkuset zdjęć naraz. Ustalisz ich format i jakość, limit wielkości. Pro tip, jeśli zapisujesz do internetu przyda się również wyedytować wielkość zdjęcia (niektóre narzędzia jak Shoplo tego wymagają). Pomoże Ci w tym kolejna część menu exportu.

Zdjęcie po wrzuceniu do internetu robi się szare

Gdzie możesz ustalić długość dłuższego boku (bądź krótszego) i tym samym zmienić rozmiar kilkuset zdjęć na raz – nie myląc tego z ich przycinaniem. 

Jak zmienić tryb zdjęcia na sRGB w Photoshopie?

Jeśli natomiast używasz Photoshopa możesz również konwertować zdjęcie do profilu kolorów. Taką możliwość znajdziesz w rozwijanym menu ‘Edycja’ w Photoshopie jak poniżej. Tak wiem, dziwna akcja – Lightroom’a używam po angielsku, a Photoshopa po polsku ?‍♂️ 

Zdjęcie po wrzuceniu do internetu robi się szare

Żeby dokończyć dzieła wystarczy ustawić odpowiednie parametry w oknie, które się pojawia i zależnie od wersji Photoshopa wygląda np. tak:

Zdjęcie po wrzuceniu do internetu robi się szare

I gotowe! Zdjęcie po wrzuceniu do internetu robi się szare? Problem solved. Twoje zdjęcia będą teraz nadawały się do publikacji w internecie. Różnice w ich kolorach względem Twoich preferencji, które ustaliłeś na podstawie oglądania zdjęcia na ekranie nie będą odbiegać w znaczący sposób od ich stanu w przeglądarce. Mam nadzieje, że pomogłem. 

Trzymaj się ciepło i wracaj jak najczęściej!

Kamil